اینجا کره مرکزی است

همه چیز در مورد کره جنوبی , سونگ ایل گوک , دانلود اهنگ کره ای ....

آشنايي با كره جنوبي

 

جمهوري كره جنوبي كه به اختصار كره خوانده مي‌شود يكي از كشورهاي آسياي شرقي است كه در نيمه جنوب شبه‌جزيره كره واقع شده است.
اين كشور از شمال با كره شمالي همسايه است. از غرب از طريق درياي زرد همسايه چين است و از جنوب شرقي از طريق تنگه كره با ژاپن در ارتباط است.

تاريخ كره به دو هزار سال پيش از ميلاد مسيح بازمي‌گردد. بررسي‌هاي باستان‌شناسي نشان مي‌دهد اولين انسان‌ها در آن زمان در شبه‌جزيره كره ساكن شدند.

كره جنوبي كشوري نيمه كوهستاني است كه ارتفاعات آن عمدتا در نواحي مركزي و شمال شرقي واقع شده‌اند. جلگه‌ها و جنگل‌ها در آن وسعت زيادي دارند. آب و هواي آن گرم و مرطوب  و پرباران است.

اين كشور در فاصله سال‌هاي 1910 تا 1945 تحت سلطه ژاپن بود. در سال 1948 بنيان جمهوري كره جنوبي نهاده شد. در پانزدهم اوت اين سال كره‌جنوبي تشكيل شد و سينگمان ري به عنوان اولين رئيس جمهور آن انتخاب شد كه تا سال 1960 حكومت كرد.

در 25 ژوئن سال 1950 به دنبال چند ماه تشنج، سرانجام نيروهاي كره شمالي به كره جنوبي حمله‌ور شدند.

در بيست و هفتم ژوئن همان سال شوراي امنيت سازمان ملل اعلام كرد كه سپاهيان تعدادي از كشور هاي عضو براي مقابله با قواي كره شمالي به منطقه خواهند شتافت.

جنگ شدت گرفت و قواي كره شمالي عقب رانده شد. مذاكرات ترك مخاصمه ازسال 1951 آغازشد اما به علت اختلافات و مشكلات فراوان تا ژوئيه 1953 نيزادامه يافت.

سياست در كره‌جنوبي

در انتخابات مارس 1960، ري براي چهارمين بار به رياست جمهوري انتخاب شد ولي در مقابل تظاهرات دانشجويان و شورش مردم استعفاء داد. در سال 1961 گروهي از نظاميان تحت رهبري ژنرال پارك چونگ هي قدرت را دردست گرفتند.

حكومت ژنرال چونگ هي 18 سال به طول انجاميد. مناسبات سياسي عادي بين ژاپن و كره جنوبي با عقد پيماني درسال 1965 برقرارشد. درسال 1979، پارك چونگ هي بوسيله رئيس سازمان امنيت كشورترور شد و پس از تشنجات فراواني سرانجام قدرت به دست ژنرال چون دوهوان رسيد.

در حال حاضر رئيس جمهور اين كشور «لي ميونگ باك» است و نخست وزير آن «رو موو هيوان».

قوه مقننه اين كشور از يك مجلس ملي با 231 عضو براي يك دوره 6 ساله تشكيل شده است. قانون اساسي موجود در سال 1948 تدوين شده و در سال 1972 اصلاحاتي بر آن افزوده شده است.

براساس آخرين تقسيمات كشوري، كره جنوبي از 9 استان و دو شهر ويژه تشكيل شده كه زيرنظر فرماندار انتصابي دولت مركزي اداره مي‌شود.

اقتصاد در كره جنوبي

از دهه 60 ميلادي كره جنوبي رشد اقتصادي را تجربه كرد و در حال حاضر يكي از كشورهاي پيشرفته از نظر اقتصادي در قاره آسياست. كارخانه‌هاي فراوان توليد ماشين و تجهيزات الكترونيكي چرخ‌هاي اقتصاد اين كشور را به چرخش واداشته‌اند.

توليد ناخالص داخلي كره 1.206 تريليون دلار است كه بيشتر آن در بخش‌هاي صنعت و خدمات توليد مي‌شود. 24.01 ميليون نفر نيروي كار آن را تشكيل مي‌دهند و نرخ بيكاري در آن 2.9 درصد است. 15 درصد از مردم آن زير خط فقر زندگي مي‌كنند.

محصولات صادراتي آن شامل نيمه‌رساناها، تجهيزات ارتباطات بي‌سيم، وسايل نقليه موتوري، كامپيوتر، آهن، كشتي و مشتقات نفتي است كه بيشتر به كشورهاي چين (22 درصد)، آمريكا (12.5 درصد) و ژاپن (7.1 درصد) صادر مي‌شود.

محصولات وارداتي آن شامل ماشين‌آلات، تجهيزات الكترونيكي، نفت، آهن، تجهيزات حمل‌و‌نقل و پلاستيك است كه از چين (17.7 درصد)، ژاپن (16 درصد)، آمريكا (10.7 درصد) و عربستان سعودي (5.9 درصد) مي‌آيد.

مردم كره جنوبي

جمعيت اين كشور 49 ميليون و 44 هزار و 790 نفر است. ميانگين سني مردم كره جنوبي 35.8 سال است. اميد به زندگي در بدو تولد براي زنان 80.93 سال و براي مردان 73.81 سال است.

كمتر از 0.1 درصد از مردم آن به بيماري ايدز مبتلا هستند كه شامل جمعيتي در حدود 8 هزار و 300 نفر مي‌شود.

26.3 درصد از مردم آن مسيحي و 23.2 درصد بودايي هستند. زبان رسمي اين كشور كره‌اي است اما زبان انگليسي به طور گسترده در آن رواج دارد.

ارتباطات در كره جنوبي

در كره جنوبي در كنار راديو و تلويزيون‌هاي خصوصي استفاده از تلويزيون‌هاي ماهواره‌اي هم رواج دارد.

در كره جنوبي بيش از صد روزنامه ملي و محلي وجود دارد كه بسياري از آنها را صنعتگران و صاحبان كارخانه‌ها اداره مي‌كنند.

كره‌جنوبي در يك نگاه


مساحت 98،480 كيلومتر مربع
جمعيت 49،044،790 نفر
پايتخت سئول
واحد پول ون
دامنه اينترنتي kr.
پيش‌شماره 82+

نقشه سئول پایتخت کره جنوبی

نمایی از شهر سئول پایتخت کره جنوبی در شب

نوشته شده در جمعه دوم بهمن 1388ساعت 14:52 توسط مهسا| |